טיפול בכאבי שיניים

אישסובלמכאבים

טיפול בכאבי שיניים 

ניתן לומר כי כל כאב בכל איבר בגוף היא חוויה לא נעימה, אך יש איבר שבו יש את הכאבים החזקים ביותר בגוף האדם, והאנשים חוששים מכאבים אלו, אלו הם כאבי שיניים.
כאבים אלו עלולים להפוך במהירות לכאבים, שקשה לתפקד בגללם, ובנוסף ניתן לומר כי לא מתרחשים כאבים בשיניים לפני טיפול שיניים, אלא גם לאחר טיפול שיניים.
כאבי שיניים עלולים להופיע בכל גיל גם אצל ילדים קטנים וגם אצל מבוגרים, ואין אדם שלא סובל בחייו מכאבי שיניים וכל אחד יכול להעיד שהם בין הכאבים החזקים הקיימים.
ניתן לומר כי הכאבים הללו יכולים להופיע גם בלילה, וזהו הסיבה שאנשים כל כך מפחדים מפניהם, וקשה מאד להיפטר מהם, אז הנה כל המידע על כאבי שיניים. 

סוגים של כאבי שיניים

יש לדעת כי קיימים שלושה סוגים של כאבי שיניים:

  1. כאב חד וקצר – הכאב הזה הינו חד וקצר מגיע בדרך כלל כאשר אנו שותים משקה חם או קר, והוא מתאפיין בכאב חד וקצר. מקורו של הכאב הוא מחור בשן או מסתימה שנפלה.
  2. כאב ממושך ועמום – אם אתם מרגישים כאב ממושך ועמום בלי קשר אם אתם אוכלים או שותים דבר מה, כדאי לכם לדעת שמקורו של הכאב הוא בדלקת במוך השן, ובהמשך עלול  להתפרץ בכאב חד ולא פשוט. 
  3. כאב חזק וממושך – כאב הינו מאד חזק וממושך כאב זה מעלה מחשבה, על כך שיש חור עמוק בתוך השן , אז במקרה כזה יש לפנות לרופא השיניים באופן מידי. 

יש שני סוגים של כאבים הראשון הוא כאב, המגיע לפני טיפול אצל הרופא שיניים כאב זה מגיע לרוב מהזנחה או מסיבות תורשתיות, ואילו הכאב השני מדבר על כל אחד לאחר טיפול במרפאת השיניים. יש שני הבדלים בין הכאבים ההבדל העיקרי הוא שהכאב מהסוג הראשון הוא ממושך וחזק המצריך טיפול מידי של רופא השיניים, אבל גם קיימים כאבים לאחר טיפולי השיניים, אבל אלו כאבים שעוברים לאחר מספר ימים. 

סיבות לכאבי שיניים 

את הסיבות לכאבי השיניים ניתן לחלק לשני חלקים, בהתאם למהות הכאבים, שמהם הם נגרמים בסוג הכאב הראשון, ניתן למצוא מגוון רחב של סיבות. 

  • עששת– או בשפת העם חורים בשיניים, הנוצרת על ידי חיידקים הנמצאים על רובד השן, והם מפרקים סוכר מהמזון שאנו אוכלים, ובעצם פוגעים בזגוגית השן, וכך נוצרים החורים.
  • דלקת בשן – יש מספר סוגים של דלקת בשן עקב עששת, דלקת במוך השן, דלקת בעצב חוד השן, דלקת בשן לאחר טראומה.

 דלקת בשן עקב עששת 

הגורמים לחור בשן עקב עששת הם אכילה מרובה של שומנים וסוכרים, צחצוח שיניים לקוי.
החיידקים הללו מפרקים את הסוכר, ומייצרים חומצה, שפוגעת בתוך השכבה העליונה של זגוגית השן בהמשך, כאשר השן אינה מטופלת החיידקים מגיעים לחלק הקשה של השן לשנהב, ועד שמגיעים למוך השן, לכן ישנה חשיבות רבה לגשת לרופא השיניים כדי לאבחן ולטפל במהירות. 

דלקת במוך השן 

כאשר העששת אינה מטופלת החיידקים חודרים אל מוך השן וגורמים לנמק. בשלב זה יצטרך המטופל להגיע אל רופא השיניים במהירות לצורך טיפול שורש, שאת אומרת סילוק רקמת העצב הפגוע, ואיטום תעלות השורש.

דלקת בעצב חוד השן 

כאשר דלקת מוך השן אינה מטופלת המטופל מגיע למצב, שהדלקת מחמירה ונמצאת בעצם העוטפת את השן, אז בדרך כלל הפתרון הוא על ידי טיפול שורש, אך במקרי קיצון יצטרך המטופל לעבור עקירה והשתלת שן חדשה.

דלקת בשן לאחר טראומה 

שן שעברה טראומה עלולה לעבור נמק ממספר סיבות חבלה בשיניים, עקירת שיניים, שחיקת שיניים, הידוק מוגזם של שיניים בלילה. צחצוח שיניים חזק מידי ועוד. הטיפול במקרים אלו זה טיפול שורש.

דלקת חניכיים 

דלקת חניכיים היא דלקת במנגנון האחיזה של השיניים. בתחילת הדלקת החניכיים, שבמצב רגיל הן בצבע ורוד, ובזמן דלקת הן יהיו אדומות ונפוחות. חשוב לדעת כי דלקת חניכיים, שאינה מטופלת עלולה לגרום לתזוזת שיניים, ולהשתלת עצם במקרים קשים.

שיני בינה הם אחד הכאבים השכיחים ביותר, המצריכים טיפול אצל רופא השיניים. שיני הבינה, הנקראות גם הטוחנת השלישית, הן שונות משאר השיניים שגדלות בפה. משני סיבות, הסיבה הראשונה, שהן גדלות אחרונות מהשיניים האחרות, והסיבה השנייה, שהן גדלות בצד האחורי של החניכיים. מפני המיקום שלהן, והיותן אחרונות, אז אחת הבעיות, השכיחות הגורמת לכאבים הן שן בינה כלואה בחניכיים. אחת הדרכים להימנע משן בינה כלואה, ומהסיבוכים הנוצרים בעקבותיה, שבמקרה קיצון הם עלולים לגרום להרס העצם. יש להקפיד על צחצוח תקין ויום יומי של השיניים כולל השן הכלואה, כדי שלא תצטבר פסולת בתוך השן.

סדק או שבר בשן 

לעיתים השן קיבלה מכה או שנפלה, ואז נותר שבר או סדק בשיניים, שכואב. 

סתימה שנשרה 

לעיתים סתימה שנשרה עלולה להסב כאבים, כי השן נותרת חשופה. 

טיפול בשן בינה כלואה 

שן בינה כלואה לרוב תצטרך עקירה. במהלך העקירה הרופא עוקר את השן, לאחר הרדמה, במקרים מסוימים הוא יצטרך לבצע ניתוח עם תפרים. 

ניתן לומר, שיש גם כאבים הנגרמים לאחר טיפול שורש או עקירה. כאבי שיניים אלו למרות שהם נמשכים מספר ימים הם אינם מסוכנים, אך לעיתים חשוב שבמידה והכאב חזק מידי לפנות לרופא השיניים באופן מידי.

טיפולים בכאבי שיניים 

לאחר שמנינו את הסיבות לכאבי השיניים נציג את הטיפולים הנעשים לכל סוג של  כאב אצל רופא השיניים.
אך לבינתיים כאשר אתה סובלים מכאבים מספר עצות להקלה על הכאב עד להגעת האדם אל רופא השיניים:

גרגור מי מלח– גרגור מי מלח עוזר היטב לחטא את השיניים מחיידקים, ומקל על הכאבים.  

קומפרסים– ניתן להניח קומפרסים קרים על האזור הכואב. 

משככי כאבים– לקחת משככי כאבים מכל סוג שהוא, כדי להקל על הכאב.

מה יעשו לכם אצל רופא השיניים?

כאשר הכאבים נובעים מחור בשן, הרופא יזריק זריקת הרדמה בשן, ולאחר מכן יקדח בשן, וינקה את החור, ובסופו של הטיפול יסתום את השן, באמצעות סתימה שחורה, ואפשר לבנה בצבע השן. 

כאשר הכאבים נובעים מדלקת בשן, מכל סיבה שהיא, הטיפול אצל רופא השיניים יכלול טיפול שורש.  

הטיפול עצמו בוצע בתעלות מוך השורש, לשם כך הרופא נעזר בצילומי רנטגן ובכלי הדמיה נוספים.
בתחילת הטיפול הרופא מרדים את השן, באמצעות חומר הרדמה בזריקה בדרך כלל,
והוא חודר אל חלל הלשכה של השן, כאשר המטרה הסופית שלו היא להגיע אל מוך השן.
כאשר במהלך הטיפול, הרופא מסלק את כל שכבת המוך, מנקה את התעלות ומבצע חיטוי יסודי שלהן.
לאחר מכן הוא דוחס חומר מיוחד שסותם את החור ומונע מהחיידקים לחדור אל השן ולהתרבות בה, ואז השן נסתמת בכתר זמני.

הטיפול בכאבי שיניים הטוב ביותר  היא באמצעות מניעה:

בדיקות תקופתיות – ללכת אל רופא השיניים בכל חצי שנה הרופא יצלם ויאבחן חורים או טיפולי שורש, וכך תוכלו לטפל בכאבים עוד לפני שהם מופיעים. 

טיפול אצל שיננית פעם בשנה – האבנית היא הגורם לכאבי שיניים, וניקוי האבנית על ידי שיננית ימנע את הצטברות האבנית. 

צחצוח תקין – חשוב מאד לצחצח את השיניים פעמיים ביום, וכן ניתן ללכת לרופא השיניים או לשיננית כדי ללמוד על צחצוח נכון. 

מניעת ממתקים – חשוב להגביל את הממתקים, משום שהסוכר הוא אחד הגורמים לעששת בשיניים.